Сорт Yamhill

«Ямхілл» (OSU 542.102) був розроблений і оцінений в рамках програми розведення фундука в Орегонському державному університеті, Корвалліс, штат Орегон, і був випущений в січні 2008 року. Дерева «Ямхілл» повністю стійкі до грибка (EFB), викликаний Anisogramma anomala ( Peck). У порівнянні з «Барселоною» дерева «Ямхілл» менші, але дуже продуктивні, а горіхи дозрівають в один і той же час, як «Санта» і «Гамма», приблизно. За 10-15 днів до «Барселони». Ринкові врожаї горіхів перевищують «Барселону», а ядра мають мало дефектів. Кліматична зона 5 USDA і вище.

 

  • Yamhill_6
  • Yamhill_7


  Фото 1

Дерево "Yamhill" 10 років, висота - 2,8 м,
ширина крони 3,3 м.


Фото 2

Горіхи, ядра і бланшировання ядра.
З ліва на право "Barcelona", "Lewis" та "Yamhill"

Зростання дерев і особливості

У порівнянні з «Барселоною» дерева «Ямхілл» більш компактні. Вони на 30 відсотків коротші, а поперечний зріз стовбура на 50-60% менший (табл. 1). Однак, ширина крони всього на 12 відсотків менше, ніж у «Барселони». Дерева «Ямхілл» менш енергійні, ніж «Барселона», і дерева не перетинаються через 10 років на відстані 4,5 м в ряд. Тенденція до більш плоских кутах розгалуження дозволяє легке проникнення світла без надмірного сонячного опіку листя, лушпиння або кори (фото 1). Молоді дерева повинні бути обрізані, щоб полегшити наземне застосування гербіцидів і добрив, а також механічний збір. Протягом 8-річного випробувального періоду дерева «Ямхілл» були зрошувані протягом перших 6 років. Випробування цього сорту в сухих умовах не проводилось. Коренева система добре і легко розвивається, хоча вони менші по висоті та ширині ніж у «Барселони». Частота виживання на випробуваннях в фруктовому саду була відмінною при зрошуваних умовах. Культури були створені in vitro для мікро-поширення в комерційних масштабах. «Ямхілл» випущений в якості громадського сорти і може бути без обмежень в Сполучених Штатах.

Врожайність

Базис для порівняння-прибутковість в 2003-2007 роках від дерев посаджених у 2000 році. Ринковий горіх і врожайність ядра «Ямхілл» перевищив «Барселону» за всі роки тестування (Малюнки 3 і 4 та таблиця 1). Накопичувальний товарний горіх - врожайність (кг / дерево) перевищила прибутковість «Барселони» майже на 5 кг / дерево (за 5 років), хоча розмір дерева менший (мал. 5).

 Мал. 3   Сортовий горіх фундука по роках (посадка в 2000р.)

Мал. 4 Сортовий горіх фундука по роках (посадка в 2000р.)

Якість горіхів та ядра

В горісі «Ямхілла» в середньому 49% ядра. Вони тонкі, круглі і меншого розміру (2,3 г), ніж «Льюїс» (2,9 г) або «Барселоні» (3,8 г) (фото 2, таблиця 1). Необроблені ядра мають невелике волокно. Бланшовані ядра схожі на ті, що «Льюїс» і «Барселона», текстура ядра, смак і зовнішній вигляд дуже гарні. Частота ядрової форми дуже низька, навіть в 2005 році і 2006, коли він був дуже високим в ядрах «Льюїса» і «Сантьяма». В цілому, дефекти ядра дуже низькі в «Ямхіллі».

Мал. 5 Загальний вихід сортового горіха і ядра 2003-2007г.

Збір врожаю

Горіхи стають вільними від лушпиння в зрілості і можуть бути механічно зібрані на 10 днів раніше «Барселони». У більшості років збирання врожаю «Ямхілл» буде завершена до початку збору «Барселони».
Дерева «Ямхілл», мають високу стійкість до Бутонового кліща (Phytoptus); річні оцінки за 4 роки показали, що пошкоджені почки були дуже рідко.

Вибір запилювача

Жіночі квіти «Ямхілл» починають з'являтися в кінці грудня і залишатися червоним до початку лютого - період цвітіння дуже схожий на «Барселону», (Мал. 6). Тривалість проби пилку більш мінлива, в залежності від зимових температур, регіону посадки і деревного віку. Дерева виробляють велику кількість сережок, які починаються проливати пилок в перший тиждень січня. Пік пилку, зазвичай зустрічається на третій тиждень. Якість пилку і кількість дуже гарна.
Рекомендації до запилювачів «Ямхілл» включають тільки сорти, які повністю захищені від грибка EFB. Жіночі квіти 'Yamhill' мають несумісності алелей S8 і S26, але тільки S8 аллель виражається в пилку. Суміш щонайменше трьох запилювачів таких як «Гамма» (S2 S10) і «Санта» (S3 S15) підходить для забезпечення сумісності в середині періоду цвітіння, крім цього вони сумісні з періоду збору врожаю і якості горіха. Комбінація типів більш пізнього збору врожаю, рекомендується для залишиної третини, включаючи «Джефферсон» (S1 S3), «Дельта» (S1 S15) і «Епсілон» (S1 S4) (малюнок 6). Для забезпечення гарного запилення, мінімум від 6 до 10 відсотків дерев в саду повинні мати сумісний пилок по всьому періоду цвітіння..

Мал. 6 Періоди пилку «Ямхілл» і рекомендовані запилювачі в долині Вілламетт штат Орегон.
Рекомендується суміш запилювачів для забезпечення належного запилення при змінних погодних умовах - одна третина «Гамма»,
одна третина «Сантьяма», а третя частина - суміш пізніх пронизуючих типів, таких як «Епсілон», «Джефферсон» і «Дельта».

Таблиця 1 Додаткова інформація

т.: +38 097 059 15 83

sadinvitro@hotmail.com