Сорт Jefferson

«Джефферсон» (OSU 703.007) був розроблений і оцінений в Орегонському державному університеті в Корваллісі, штат Орегон, США і випущений в січні 2009 року. Цей сорт комбінує в собі дуже високу стійкість до різних захворювань з великим розміром горіха, гарною якістю ядра і високими врожаями. «Джефферсон» був випущений для ринку США і Канади як стійкий до захворювань, заміна для сорту «Барселона». Якість ядра підходить для багатьох кінцевих цілей. Як і його попередники «Санта» (лютий 2005 року) і «Ямхілл», (Січень 2008 року), «Джефферсон» підходить для посадки в районах з високим ризиком несприятливих погодних умов (клімат. Зона 5 USDA і вище)

 

  • Jefferson_1
  • Jefferson_2


Фото 1

Дерево Jefferson 9 років (жовтень)


Фото 2

Дерево Jefferson 7 років (жовтень)

Зростання дерев і особливості

У порівнянні з «Барселоною» дерева «Джефферсона» трохи менші і мають трохи більш вертикальну форму росту (Фото 1-2). Дерева помірно енергійні і мають вертикальну, розширюється вгору крону. З такою формою крони світло легко проникає всередину що впливає на розміри і якість горіха, а так же на деревах легше робити обрізання. За рахунок того що «Джефферсон» у порівнянні з «Барселоною» на 15-20% менш велике дерево і має вертикальну крону, закладка нових садів дозволяє вирощувати дерева на меншій відстані один від одного що збільшує в майбутньому врожайність з розрахунку на 1 га землі. Протягом 8-річного періоду оцінки, дерева зрошувалися регулярно протягом перших 5 років. Випробування цього сорту в сухих умов не були протестовані.

Врожайність

Прибутковість в 2004-2008 роках від дерев, висаджених у 2002 році, є основою для порівняння. Ринковою прибутковістю горіхів є продана частина врожаю, після видалення оболонки плодів та овочів з дефектами і розраховується для кожного року. Ринкова прибутковість ядра а також розрахункове значення: (див. Таблиця 1, виноска b). У більшості років товарний горіховий вихід «Джефферсона» відповідав або перевищив значення «Барселони» (малюнок 2, таблиця 1). Кумулятивна прибутковість горіхів (кг / дерево) була однаковою для «Джефферсона» і «Льюїс», і обидва перевищили «Барселону» майже на 4 кг / дерево. Вихід ядра проявив аналогічну тенденцію (мал. 3).

Мал. 2  Сортовий горіх фундука кг / дерево (посадка 2002р.)

 

Мал. 4 Середня вага горіха та ядра (г) (2005-2008р.)

 

Якість горіха та ядра

Горіхи та ядра «Джефферсона» в порівняння з стандартним «Барселона» в оболонці. У порівнянні з «Барселона», «Джефферсон» мав трохи меншу вагу горіха, у віці старше 4 років (3,7 г проти 3,8 г) і трохи більша ​​вага ядра (малюнок 4, таблиця 1). У горіхів «Джефферсона» було менше дефектів і в середньому 45% ядра, в порівнянні з 43% для «Барселони», (малюнок 5). Сирі ядра привабливі і мають світло-коричневий колір, плівка з помірною кількістю прикріпленого волокна (малюнок 6). В цілому, частка хороших горіхів складає 76% або більше в більшості років.
Дерева Джефферсона, мають високу стійкість до Бутонового кліща (Phytoptus); річні оцінки за 3 роки показали, що пошкоджені нирки були дуже рідко. Хімічні препарати не повинні бути необхідними для контролю бутонового кліща.

 

Мал. 5 Вихід стільникового горіха і ядра (2005-2008р.)

 

Мал. 6 Горіхи, ядра та бланшировані ядра "Barсelona" (зверху) та "Jefferson" (знизу)

 

Вибір запилювача

Жіночі квіти «Джефферсона» з'являються пізно, період пікової сприйнятливості квітів в Орегоні зазвичай з другого по четвертий тиждень лютого. Зимова температура і вік дерев можуть прискорити або затримати пилок і цвітіння до тижня. Кількість і якість пилку дуже хороші.
Рекомендації до запилювачів для «Джефферсона» включають тільки сорти які мають дуже високу стійкість до EFB. Рекомендується суміш щонайменше трьох запилювачів, які проллють пилок в різний час періода цвітіння (рис. 7). Пилок «Гамма» (S2 S10) і «Ямхілл» (S8 S26), проллють пилок в середині сезону і перекриють найраніші жіночі квіти «Джефферсона» через кілька років. Запилювачі «Ета» (S11 S26) і «Theta» (S5 S15) порошать пізніше в сезоні і перекривають пікове цвітіння «Джефферсон». Щоб забезпечити хороше запилення, мінімум від 6% до 10% дерев у саду повинні пролити сумісний пилок в період цвітіння. Якщо використовуються три запилювачі, хороший мікс буде 10% «Гамма», 30% «Ета» і 60% «Тета». Додатковий вибір підкласу запилювачів це «Гамма» і «Ямхілл» в першу половину чутливого сезону жіночих квітів «Джефферсона». Сорт, який висловлює S1 або S3 в його пилку, не є сумісний з квітами «Джефферсон». Наприклад, «Дельта», «Епсілон», «Зета» і «Сакаджаве» всі висловлюють S1 в своєму пилку і, отже, несумісні з «Джефферсоном».


Збір врожаю

Горіхи «Джефферсона» дозрівають одночасно з горіхами «Барселона» або з різницею до 3 днів. Це, як правило, жовтень в штаті Орегон. Горіхи переносяться в кластери від двох до трьох, і близько 80% не мають лушпиння в зрілості. Решта - горіхи легко випадають з лушпиння, коли вони переміщуються механічними пристроями для збору врожаю.

 

Мал. 7 Середній час цвітіння «Джефферсона» (2006-2008 рр.) і можливих запилювачів.
Пилок «Ямхілл» перекриває сприйнятливість найраніших жіночих квіток «Джефферсона» в більшості років,
але рано з'являються квіти «Ямхілл» і буде потрібно додаткове джерело пилку. Розмір дерев, зрілість горіхів
і розмір горіха є додатковими факторами, які слід враховувати при виборі запилювачів.

 

Таблиця 1 Додаткова інформація

т.: +38 097 059 15 83

sadinvitro@hotmail.com